شرکت جامین پیشرو نوید

خانه هر آنچه در مورد رزومه Resume و CV جهت مهاجرت باید بدانیم

هر آنچه در مورد رزومه Resume و CV باید بدانیم

اگر بعنوان کارجو بدنبال کار هستید و یا تمایل دارید جهت ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در ایران یا خارج از کشور با دانشگاهها مکاتبه کنید، داشتن یک رزومه و cv حرفه ای و تأثیر گذار اولین قدم ضروری است.

سی وی (CV) که مخفف کلمه (Curriculum Vitae) می باشد کاربرد آکادمیک دارد و رزومه برای کار و شغل در صنعت به کار می رود.

رزومه خلاصه ای از مدرکی حاوی اطلاعات مهم می باشد که توانایی ها، تحصیلات، و تجربیات شما را به صورت مختصر بیان می کند. رزومه شما ابزار بازاریابی شماست که به منظور برقراری ارتباط و از طریق بیان تجربیات مرتبط و دستاوردهای شما به مخاطب طراحی شده است. بنابراین رزومه می بایست قوی ترین داشته های شما را برجسته کند و شما را از دیگر نامزدها متمایز سازد.

رزومه خودتان را با توجه به مخاطب میبایست حتما تغییر دهید و درخور مخاطبتان ویرایش کنید و اطلاعات آورده شده در رزومه را با توجه به پوزیشنی که اپلای می کنید برجسته کنید.

رزومه شما یک دید کلی از تجربیات شما را فراهم می کند و غالبا کسی که رزومه شما را مطالعه می کند برداشت اولیه ای در مورد شما خواهد داشت. شخص تصمیم گیرنده (کارفرما، استاد و…) به طور متوسط تنها چند ثانیه زمان برای نگاه کردن به رزومه شما صرف خواهد کرد، بنابراین بسیار مهم است که فرمت رزومه شما به گونه ای باشد تا اطلاعات مربوطه سریعا قابل مشاهده و دریافت باشد.

یک رزومه خوب می تواند شرایط را برای مصاحبه بعدی فراهم کند در حالی که حتی یک اشتباه کوچک در رزومه می تواند شما را از گردونه رقابت خارج کند.

استفاده از افعال کاربردی در رزومه نویسی

نیازی نیست در رزومه از جملات کامل استفاده کنید، همچنین از بکار بردن اول شخص (من، به من، برای من) اجتناب کنید. توصیف های خودتان ر با فعل های قوی آغاز کنید مانند: ساختن (built)، مدیریت کردن (managed)، توسعه دادن (developed)، نوشتن (wrote) و غیره. استفاده از فعل­های صحیح و کاربردی در سی وی نیاز به تجربه و تخصص دارد. در ادامه به عنوان نمونه افعال مهم و کاربردی قابل استفاده در زمینه مهارت های مدیریتی (Management Skills) که توسط معتبرترین دانشگاههای آمریکا مورد تأیید قرار گرفته است را می بینید:

Administered

Analyzed

Assigned

Chaired

Consolidated

Contracted

Coordinated

Delegated

Developed

Directed

Evaluated

Executed

Organized

Oversaw

Planned

Prioritized

Produced

Recommended

Reorganized

Reviewed

Scheduled

Supervised

برای دریافت رایگان فایل کامل افعال مورد تأیید مهم ترین دانشگاه ها و کارفرمایان اینجا کلیک کنید. این فایل­ها بصورت طبقه بندی برای تخصص های مختلف تهیه شده است و در نگارش رزومه بسیار کاربردی است.

اصول روانشناختی و تأثیرگذار در نوشتن سی وی و مصاحبه

بهترین راه برای اثبات خود، بیان دستاوردهای واقعیتان هست. توضیحات تجربیات خود نبایستی عینا مانند توضیحات شرح داده شده در شغل و یا پوزیشنی باشد که برای آن می خواهید اپلای کنید. شاید از لحاظ فنی به عنوان مثال درست باشد بگویید: “مسئول ارائه به موقع پروژه ها بودم” ولی موثرتر خواهد بود اگر بگویید: “اطمینان حاصل می کردم که پروژه ها به موقع و حتی زودتر تحویل داده شوند”. آیا یک فرآیند را بهبود بخشیدید و یا کشف مهمی انجام داده اید؟ منتظر مصاحبه کننده برای صحبت در این رابطه نشوید در صورتی که توانایی شرح دادن در این رابطه را دارید، خودتان این نکته را بازگو کنید. مثلا اگر ارائه ای انجام داده بودید (presentation)، بگویید مثلا چند شرکت کننده در آن حضور داشتند. اگر به عنوان مثال در کارتان توانستید پولی را مدیریت کنید و یا ارتقا دهید، بنویسید چه مقدار.

تجربیات خودتان را بیشتر از جنبه های فنی در رزومه بیاورید. بیان کارهای مشترک و همکاری هایی که انجام داده اید مانند گزارش ها (reports) یا ارئه ها (presentations) در بسیاری از زمینه ها و رشته ها مفید هستند.

رزومه تان را با دقت دوباره چک کنید

یک خطای کوچک می تواند تمام زحمات شما را هدر دهد. رزومه ای که حتی یک اشتباه تایپی هم نداشته باشد ولی به عنوان مثال اگر فراموش کنید اطلاعات تماس خود را در آن قرار دهید، کاملا بی ارزش خواهد بود. در سالهای اخیر رزومه های بسیار دریافت نموده ایم که اشتباهات فنی و حتی املایی فاحش در آن دیده شده است. به عنوان تجربه یکی از فارغ التحصیلان ایرانی که برای اخذ یک موقعیت شغلی مناسب در آلمان رزومه خود را ارسال کرده بود با این حال که از نظر فنی بسیار قوی و با تجربه بود اما بدلیل اشتباه نوشتن آدرس ایمیل خود شانس خود را در این موقعیت شغلی از دست داد. وجود چنین اشتباهاتی بدون شک ذهنیت کارفرما را نسبت به شما منفی خواهد کرد. بنابراین بسیار مهم و ضروری است که رزومه را قبل از ارسال با دقت بخوانید و باز هم بخوانید. اگر از چند نفر بخواهید رزومه شما را بخوانند و مشکلات احتمالی را به شما بگویند، برنده خواهید بود. دوست و یا اعضای خانواده شروع خوبی هستند. ما نیز این کار را می توانیم برای شما انجام دهیم. در صورت تمایل گروه جامین پیشرو نیز می توانند شما را در هر چه بهتر کردن رزومه و دیگر مدارک پذیرش راهنمایی کنند. در صورتی که علاقه مند هستید از تجربیات گروه ما نیز استفاده کنید از طریق لینک زیر می توانید با ما تماس حاصل کنید.

نکات رزومه

 • اطلاعات شخصی خودتان نظیر مذهب، سلامت یا مشخصه های ظاهری را در رزومه خود قرار ندهید. عکس برای رزومه های مرتبط با ایالات متحده آمریکا عموما ترجیح داده نمی شود اما بطور معمول گذاشتن عکس در سی وی امر غیر معمولی نیست و به سلیقه شخص و کارفرما بسنپتگی دارد. معمولا از شما خواسته نمی شود که در رابطه با دستمزد و حقوق های گذشته خود در رزومه توضیحی دهید.
 • در صورتیکه تعداد رفرنس و یا مراجع (references) خود محدود میباشد ذکر آن مفید است. اما از نوشتن رفرنس­های متعدد و زیاد در رزومه خودداری کنید. اما مراجع را آماده داشته باشید و در صورتیکه کارفرما از شما درخواست کرد در اختیار او قرار دهید.
 • ممکن است کسی که رزومه شما را چک می کند از اسکن کلمات کلیدی در رزومه استفاده کند، بنابراین باید بدانید چه کلماتی با کار و یا پوزیشنی که برای آن اپلای می کنید مرتبط است و اطمینان حاصل کنید که در رزومه خود از آن کلمات استفاده می کنید. این فرایند نیز تخصصی بوده و نیاز به تجربه و تمرین فراوان دارد.
 • اکثر شرکت های بزرگ و برخی از دانشگاه ها از نرم افزار اسکن رزومه استفاده می کنند. به این نرم افزار کلمات کلیدی داده می شود و در صورتی که رزومه شما دارای آن کلمات کلیدی نباشند به صورت اتوماتیک شما شانس پذیرفته شدن برای آن شغل، بورسیه، پوزیشن و… که اپلای می کنید را از دست می دهید. حال این کلمات کلیدی چطور انتتخاب می شوند؟ معمولا در قسمت توضیحات مربوط به آن پوزیشن و یا در قسمت الزامات و نیازمندی هایی که متقاضی میبایست داشته باشد این کیوردها (کلمات کلیدی) ذکر شده است، میبایست حتما در رزومه خود آن نیازمندی ها را ذکر کرده باشید.
 • در سربرگ رزومه میبایست نام، ایمیل، و شماره تماس را قرار دهید. ذکر آدرس سلیقه ای است. حتما صفحات را شماره گذاری کنید در غیر اینصورت موارد فوق را در صفحات دوم نیز در سربرگ را بیاورید.
 • ترتیب نوشتن تجربیات کاری و سوابق تحصیلی بایستی از زمان حال به گذشته نوشته شود. یعنی در سطر اول وضعیت تحصیلی مقطع دکتری، سطر بعدی کارشناسی ارشد، و نهایتاً کارشناسی را بنویسید. لزومی به ثبت دبیرستان و دیپلم نمی باشد مگر اینکه در آن مقطع نکته مهمی وجود داشته باشد مثلا در مسابقات یا المپیادها رتبه ای کسب نموده اید. در ثبت تجربیات کاری نیز همین گونه اقدام کنید. البته نیازی به توضیح در رابطه با شرکت نمی باشد ولی در صورت ناشناخته بودن شرکت یک خط توضیح بعد از نام شرکت بیاورید. در صورتی که شرکتی که در آن کار کرده اید وبسایت قابل دسترسی داشته باشد، کافی است لینک وبسایت را درج کنید و نیازی به توضیح نمی باشد.
 • تجربیات کاری که قدمت آنها قبل از ۱۰ سال گذشته باشد، می بایست در یک قسمت جدید و با عنوان سابقه کاری بیشتر ” Additional Work Experience ” لیست شوند. در این قسمت فقط ذکر نام شرکت و عنوان شغل کافی است.
 • رزومه میبایست حداکثر دو صفحه باشد.
 • برای متمایز کردن عناوین و نام شرکت ها از فونت بولد (bold) استفاده کنید.
 • برای هر یک از سوابق کاری به طور متوسط ۴ نکته ذکر کنید و هر نکته بیشتر از ۲.۵ خط نشود.
 • از فونت های قابل خواندن آسان نظیر (Calibri) و یا (Arial)یا (Times New Roman) استفاده کنید.
 • از فعل های قوی استفاده کنید.

با آگاهی از نکات فوق پرواضح است که نوشتن یک سی وی کاملا صحیح و در عین حال تأثیرگذار در آینده شغلی و تحصیلی شما بسیار با اهمیت و حساس است. در صورتیکه تجربه و تخصص کافی جهت تهیه یک سی وی حرفه ای را ندارید درخواست خود را برای ترجمه، تدوین و ویرایش برای ما ارسال کنید. گروه جامین پیشرو نوید با اطمینان در بازه زمانی کوتاهی درخواست شما را پاسخ می دهد.