شرکت جامین پیشرو نوید

خانه پذیرش تحصیلی

چگونه اپلای Apply کنیم؟

یکی از دغدغه های هر دانشجویی در ترم های پایانی دانشگاه این است که بعد از فارغ التحصیل شدن چه باید بکند؟ بدون شک انتخاب مسیر بعد از فارغ التحصیلی یکی از مهمترین تصمیمات زندگی است که ادامه عمر انسان نتیجه این تصمیم است. آنچه مسلم است دو راه در پیش رو است: ادامه تحصیل یا کار؟ عده زیادی ادامه تحصیل در داخل ایران را انتخاب می کنند که مسیر آن ها کاملا مشخص است. مقاله حاضر برای گروه دوم یعنی متقاضیان ادامه تحصیل و یا کار در خارج از ایران تهیه شده است:

وقتی سخن از تحصیل و کار در خارج از ایران به میان باشد اولین سوال این است که چگونه میتوانیم پذیرش تحصیلی یا کاری بگیریم. در این فرایند اگر گام های صحیح برداشته شود مهاجرت را به امری ساده و آسان تبدیل می­کند. به شما تبریک می­گویم! شما اولین گام را برداشته اید و مشغول تحقیق و بررسی هستید.

 

 

متخصصین و کارشناسان شرکت جامین پیشرو نوید با تدوین مراحل زیر در نظر دارند نیاز شما متقاضیان عزیز را به مراجعه به موسسات اعزام دانشجو مرتفع سازند. در متن زیر سعی شده است در کلامی مختصر مراحل اخذ پذیرش بطور گام به گام و به زبانی ساده توضیح داده شود.

گام اول: تحقیق و بررسی در مورد کشور و دانشگاه مقصد

  • تعیین منطقه هدف

از متقاضی سوال می­شود که منطقه مورد نظر شما جهت اخذ پذیرش کدام منطقه است؟ بعضاً پاسخ میدهند: نمیدانیم یا فرقی نمی کند!!! این پاسخ نشان می دهد که شخص هنوز نمی داند که به چه دلیلی و برای چه هدفی می خواهد مهاجرت کند.

مناسب ترین مقاصد مهاجرتی ایرانیان عبارت از آمریکا (قبل از موارد منع مهاجرتی)، کانادا، استرالیا، آلمان، کشورهای اسکاندیناوی (سوئد، نروژ، دانمارک، فنلاند)، سایر کشورهای اروپایی، شرق آسیا (چین، ژاپن، کره جنوبی)، آفریقای جنوبی و در نهایت کشورهای همسایه ایران می­باشند.

هرکدام از مناطق مهاجرتی فوق ویژگیهای متفاوتی دارند. پارامترهایی مثل شرایط آب و هوایی، هزینه های زندگی، اعتبار دانشگاه، قوانین مهاجرتی و اقامتی، زبان رسمی کشور، حقوق دانشجویی، کار دانشجویی، سهولت رفت و آمد به ایران، قوانین پذیرش، مدت زمان وقت سفارت و … بایستی توسط متقاضی بررسی شود و هر شخص با توجه به شرایط خود منطقه مورد نظر خود را انتخاب کند. همچنین شخص بایستی قبل از مهاجرت بداند که هدف او از مهاجرت چیست؟ آیا بعد از اتمام تحصیل تمایل دارد به ایران برگردد یا تمایل دارد در کشور مقصد به اشتغال و زندگی بپردازد؟ بعد از پاسخ به این سوالات گزینه های مناسب برای مهاجرت مشخص می­شود. اگر دوستانتان در خارج از کشور تحصیل می کنند حتما از تجربیات آن ها استفاده کنید.

  • تعیین و ارزیابی دانشگاه مقصد

پس از انتخاب کشور مقصد، دانشگاه مورد نظر خود را جستجو کنید. اعتبار دانشگاه توسط وزارت علوم به 4 گروه تقسیم بندی شده است. گروه الف (ممتاز) گروه ب (خوب) گروه ج (متوسط) و گروه د (بد). اگر قصد دارید در آینده از مدرک خود در کشور ایران استفاده کنید قبل از اینکه برای دانشگاه مورد نظر درخواست بفرستید از اعتبار دانشگاه از طریق لینک زیر مطمئن شوید. به عنوان نمونه لیست دانشگاه های کشور مالزی و وضعیت اعتبار آن ها در شکل زیر مشخص است:

نکته: لیست دانشگاه های علوم پزشکی را از سایت وزارت بهداشت در لینک زیر بررسی کنید.

گام دوم: مدارک پذیرش را آماده کنید

  • مهم ترین و ابتدایی ترین مدرکی که هر شخص بعد از فارغ التحصیلی بایستی تهیه کند مدرک Resume یا CV است. بدون شک داشتن رزومه خوب بر روی دیدگاه خواننده در مورد توانایی شما تأثیر مستقیم می گذارد. علاوه بر رزومه مدارک SOP, PROPOSAL, COVER LETTER, RECOMMENDATION LETTER  را آماده کنید. در بخش مدارک پذیرش اطلاعات کامل و جامعی توسط کارشناسان شرکت جامین پیشرو نوید در اختیار شما قرار داده شده است.

 

گام سوم: مدارک زبان را آماده کنید

همه ما بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه بطور نسبی با زبان انگلیسی آشنایی داریم. آنچه که تهیه مدرک زبان را مهم می کند تصمیم به مهاجرت است. اما زبان انگلیسی در برخی از کشورهایی که اتفاقا مورد توجه جمعیت قابل توجهی از ایرانیان است کاربرد چندانی ندارد. برای تحصیل یا کار در کشورهایی مثل آلمان، سوئد،فرانسه، اسپانیا و… حتماً بایستی به زبان رسمی این کشور صحبت کنید. بنابراین انتخاب کشور مقصد که در گام اول توضیح داده شد در یادگیری نوع زبان و اخذ مدرک زبان بسیار حائز اهمیت هست. لازم است بدانید در برخی از دانشگاه های کشورهای غیر انگلیسی زبان پوزیشن هایی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود اما تعداد این پوزیشن ها محدود است.

در توضیحات پوزیشن های تحصیلی مشخص می شود چه مدرک زبانی نیاز دارید. برای مثال برای پذیرش گرفتن از دانشگاههای کانادا و استرالیا به نمره آیلتس حداقل 7 نیاز دارید. البته استثنااتی هم وجود دارد که دانشجو می تواند با نمره زبان پایینتر و با گذراندن کورس زبان در دانشگاه مقصد نسبت به اخذ پذیرش اقدام کند اما همانطور که گفته شد تعداد آن ها محدود است. ناگفته نماند استاد راهنمای شما بعد از انجام مصاحبه تخصصی و اطمینان از توانایی زبان شما می تواند به شما فرصت دهد تا مدرک زبان خود را اخذ کنید.

اگر به دنبال پذیرش تحصیلی با دریافت فاند تحصیلی و پذیرش غیر مشروط هستید سعی کنید نمره زبان خود را به عددی بالاتر از حداقل مشخص شده توسط دانشگاه ارتقا دهید. اگر در آمریکای شمالی قصد اپلای دارید، داشتن مدرک زبان GREGMAT- الزامی است. اگر در جاهای دیگر دنیا قصد ادامه تحصیل دارید، آیلتس یا تافل الزامی خواهد بود. برای تحصیل یا کار در کشور آلمان به مدرک B2 و در برخی از پوزیشن ها به C1 آلمانی نیاز دارید. در دانشگاه های آمریکای شمالی اگرچه حداقل نمره GRE وجود ندارد اما در فضای رقابتی دانشجویی که نمره زبان بالاتری دارد موفق به اخذ بورس تحصیلی شده و یا مبلغ بالاتری به او تعلق می گیرد. در صورتیکه قبلا در آزمون GRE شرکت کرده اید و نمره خوبی دریافت نکرده اید بهتر است مجددا شرکت کنید. چرا که وقتی کارنامه زبان شما توسط سایت GRE به دانشگاه ارسال میشود بطور خودکار مدارک قبلی شما نیز ارسال می شود و دانشگاه مقصد به تلاش شما برای کسب نمره بهتر مطلع می شود.

گام چهارم: آزادسازی، ترجمه و تأیید رسمی مدارک تحصیلی

بعد از اینکه تصمیمتان برای مهاجرت جدی شد مدارک تحصیلی خود را از پورتال آزادسازی مدارک سایت وزارت علوم (http://portal.saorg.ir/) آزاد کنید. برای این کار ابتدا بایستی کلیه بدهی­های دانشگاه تسویه شده و هزینه های مربوطه را پرداخت کنید. سپس مدارک آزاد شده در مقاطع کاردانی،کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و همچنین شناسنامه خود را از طریق دفاتر رسمی ترجمه، به زبان مورد نظر ترجمه کنید. به دفاتر رسمی ترجمه تأکید کنید که مدارکتان را بطور دقیق و با تمام جزئیات ترجمه کرده و تأییدیه های دادگستری و وزارت امور خارجه را کسب نمایند. توجه داشته باشید که عنوان رشته ها و کلید واژه هایی که برای شما در ترجمه اهمیت دارد، می بایست به درستی ترجمه شود و نقطه ابهامی وجود نداشته باشد. بارها تجربه شده است که مهاجرت متقاضی تنها به دلیل نقص در ترجمه مدارک چند هفته به تعویق افتاده است.

گام پنجم: تقویت بنیه علمی و ثبت مقالات علمی

اگر به دنبال تحصیل در دانشگاه های رنکینگ بالای دنیا هستید باید به شما بگویم که اخذ پذیرش از این دانشگاهها بدون دانشگاه حداقل یک مقاله معتبر بین المللی امکان پذیر نیست. به مؤسسات مقاله نویسی نیز دلخوش نباشید چرا که در زمان مصاحبه اساتید راهنما توانایی شما رو بطور کامل به چالش می کشند و مو را از ماست می کشند! پس بهتر است خودتان باشید. اصول مقاله نویسی حرفه ای را پیش از اغاز تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور باید بیاموزید. مقطع ارشد و دکترا، مقطع نوشتن مقاله و تحقیقات انفرادی است. اصول این کار و الفبای آن از مرور منابع گرفته تا انتخاب رفرنس و سیستم های رفرنس دهی و امثالهم را باید در اصول تحقیق (Research Methodology) بیاموزید. سعی کنید در کارگاههای مقاله نویسی شرکت کنید و با منابع مهم و معتبر علمی دنیا مثل اسکوپوس، ساینس دایرکت، الزویر، اسپرینگر و همچنین مجلات معتبر در رشته تحصیلی خود آشنا شوید. شایان ذکر است منابع علمی و دیتابیس های آکادمیک سبب می شود تا شما با دانشجویان و اساتید کشورهای مختلف در زمینه های مختلف آشنا شده و بتوانید با آن ها برای آشنایی با روش ها و فرآیند های تحقیقاتی و تحصیلی و اخذ بورس،‌ تعامل کنید. همچنین عضویت در شبکه اجتماعی تخصصی لینکدین و جستجو در آن توصیه اکید می­شود.

اگر تا کنون مقاله ای ثبت نکرده اید نا امید نباشید. اخذ پذیرش از برخی از دانشگاهها بدون داشتن مقاله نیز امکان پذیر است. آنچه مسلم است پذیرش گرفتن در یک دانشگاه با داشتن مقاله معتبر به مراتب ساده تر از پذیرش گرفتن بدون مقاله هست. طبیعتا بدون داشتن مقاله اخذ پذیرش از دانشگاههای رنکینگ بالای دنیا تقریبا امری محال است. اگر در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد از این موضوع غافل بودید، تلاش کنید پیش از پذیرش و ادامه تحصیل، با الفبای این کار آشنا شوید.

 

گام ششم: جستجوی پوزیشن تحصیلی

بعد از مشخص شدن کشور هدف مهاجرت و اطمینان از توانایی مکالمه زبان، پوزیشن های تحصیلی را در کشور مقصد جستجو کنید و درخواست خود را ثبت کنید. متن درخواست شما، یافتن پوزیشن های مرتبط، اعتبارسنجی اساتید و دانشگاه ها نیاز به تجربه و تخصص بالایی دارد. در صورت تمایل می توانید از لینکی که در انتهای قرار داده شده است مدارکتان را برای ما ارسال کنید تا متخصصان شرکت جامین پیشرو نوید عملیات اخذ پذیرش را برای شما دنبال کنند.

گام هفتم: اخذ پذیرش و دریافت روادید

بعد از ارسال درخواست خود به دانشگاه ها، معمولا ظرف مدت کمتر از یک هفته بعد از dead line ثبت نام پاسخ دانشگاه به شما ایمیل می­شود. اگر به مصاحبه دعوت شدید خونسردی خود را حفظ کنید!!! و تسلط خود را بر مفاهیم علمی و زبان افزایش دهید. بعد از مصاحبه نتیجه پذیرش شما مشخص خواهد شد. مرحله بعدی اخذ روادید است. بلافاصله بعد از نهایی شدن پذیرش، به سایت سفارت آن کشور مراجعه کنید و چک لیست مدارک مورد نیاز را تهیه کنید.

اخذ پذیرش حتی با بورس تحصیلی، هیچ تضمینی درباره اعطای روادید دانشجویی به شما نیست. مهمترین مدارکی که جهت اخذ روادید به آن نیاز دارید: بیمه نامه مسافرتی، تاییدیه اجاره مکان دانشجویی، تمکن مالی، نامه پذیرش، گواهی عدم سوء پیشینه، گواهی حساب بانکی معتبر (VALID BANK STATEMENT) و هم چنین ارائه مدارکی که پس از تحصیل به کشور باز می گردید، شانس شما را برای اخذ روادید دانشجویی افزایش می دهد.