شرکت جامین پیشرو نوید

خانه پروپوزال PROPOSAL

پروپوزال (PROPOSAL)

پروپوزال در لغت به معني پيشنهاد است.  یکی از نکات مهم و پایه ای برای انجام کارهای پژوهشی و و تحقیقاتی ، پروپوزال یا همان طرح تحقیق است. در پروپوزال می بایست اهداف ، سئوالات و فرضيه ها ، ويژگيها ي روش اجراي تحقيق ، زمان و هزينه هاي لازم براي اجراي طرح تحقيق بايد به نحوي روشن و قانع كننده بيان شود . نحوه ی نگارش آن و همچنین تعریف فرضیات و ایده از مهم ترین ارکان یک پروپوزال می باشد. نوشتن پروپوزال نویسی معمولا با اهداف مختلفی مانند پروژه های تحقیقاتی در سطح کشور یا پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترا انجام می شود. پروپوزال نویسی را می توان اساس کارهای تحقیقاتی در نظر گرفت. پروپوزال یا طرح تحقیق پروژه اصلی نیست بلکه طرح پیشنهادی اولیه برای انجام پروژه اصلی است. با توجه به این مسائل ، آشنایی با روش نوشتن پروپوزال از اهمیت بسیاری برخوردار است.   

اجزاي اصلی يك پروپوزال:

ا- عنوان تحقیق 2- ضرورت و اهميت تحقيق 3-طرح مساله 4- شناسايي وبيان مساله 5- اهداف تحقيق 6- سئوالات تحقيق 7- فرضيات تحقيق 8- پيشينه تحقيق 9- روش تحقيق 10-  شرح چارچوبهاي نظري تحقيق 11- فهرست منابع و ماخذ تحقيق

عنوان تحقیقاولین مرحله در پروپوزال نویسی تعیین عنوان پژوهش است. عنوان تحقيق به فراخور نوع تحقيق ( بنيادي ، كاربردي و … ) بايد در عين خلاصه بودن دقيقاً بيان نمايد كه در حين تحقيق چه متغيير هايي بررسي خواهد شد ، همچنين در مورد تحقيقات كاربردي مي بايست جامعه تحقيق ، زمان و مكان تحقيق در عنوان كاملاً مشهود باشد . پس از آنكه پژوهشگر موضوع تحقيق را با توجه به علاقه ، توانايي خود و بديع بودن ، قابل پژوهش بودن، اهميت و اولويت داشتن و در دسترس بودن منابع اطلاعاتي و مالي موضوع انتخاب نمود بايد اين موضوع را با يك عنوان كه در برگيرنده تمام موضوع تحقيق باشد بيان نمايد . در تهیه عنوان پژوهش توجه به نکات زیر از اهمیت بالایی برخوردار است.عنوان تحقیق باید نه خیلی کوتاه و نه خیلی طولانی باشد و اشاره به موضوعی جدید داشته باشد.

ضرورت و اهمیت پژوهش : در این قسمت پژوهشگر به بررسی این موضوع که این پژوهش چه اهمیتی دارد و از نتایج آن در چه زمینه ای استفاده می شود ، می پردازد. پژوهشگر همچنين بايد به مواردي چون بديع بودن ، پژوهش پذير بودن ، اهميت و اولويت ، توانايي پژوهشگر ، تامين منابع مادي و اطلاعاتي ، به صرفه بودن و … توجه نمايد . در اين مرحله پژوهشگر بايد ضرورت و اولويت انجام اين تحقيق را براي مخاطب روشن نمايد.

طرح  مسأله:  پژوهشگر در بیان مسئله هدف خویش را بیان می‌کند. طرح مسأله پژوهش شامل: تعریف مختصر از موضوع مورد بحث تحقیق، ذکر نیازهای مرتبط با مسأله و پیامدهای حاصل از مشکل و اقداماتی که در حال حاضر برای حل مشکل انجام می شود، می باشد. شناسايي وبيان مساله : این قسمت يك مساله روشن ، دقيق و قابل اجرا يك تحقيق می باشد چرا كه بايد بتواند بخوبي اهميت مساله در مورد تحقيقات انجام شده و چارچوبي براي ارائه نتايج تحقيق بيان نمود . در اين مرحله ويژگي هاي مساله ، گستردگي و علل احتمالي بروز آن نيز شناسايي مي گردد .

اهداف تحقیق :  در این قسمت اهداف اصلی از پژوهش بیان می شود. در اجراي پژوهش هاي علمي پس از بيان مساله تحقيق ، پژوهشگر قصد خود را به صورت عملياتي كه از طريق مشاهده هاي عيني قابل دستيابي است بيان مي كند . در برخي از پژوهشها محقق به جاي طرح سئوال هاي پژوهشي يا فرضيه ، فقط به بيان هدف مي پردازد.

سوالات تحقیق: در این قسمت سوالاتی در مورد پژوهش مطرح می شود.  مساله ي تحقيق مي تواند در مطالعات كيفي و كمي بصورت سئوال بيان شود.

فرضيات تحقيق : در این قسمت، پژوهشگر حدسیات خود در رابطه با موضوع را بیان می کند. فرضيات تحقيق حدس و گمان هاي خردمندانه اي است كه پژوهشگر در مورد روابط دو يا چند متغيير تحقيق خود دارد . فرضيات تحقيق بايد بصورت خبري بيان شود و نشان دهنده نتايج مورد انتظار از تحقيق باشد. يك فرضيه هيچگاه اثبات يا ابطال نمي شود ، بلكه براساس داده هاي بدست آمده فقط تاييد يا رد مي شود .

پیشینه تحقیق : در این قسمت ، پژوهشگر به ارائه توضیحاتی از پيشينه تحقيق، نقد و بررسي دانش و اطلاعات موجود درباره موضوع تحقيق می پردازد . از اهداف نوشتن پيشينه تحقيق مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:

1- تعريف و تحديد مساله 2-  قرار دادن يافته هاي تحقيق در چارچوب تحقيقات قبلي 3-  انتخاب روش ها و ابزار اندازه گيري دقيق تر
روش تحقیق : در این قسمت نوع تحقیق و مراحلی که برای انجام آن انجام شده است ، بیان می شود. بطور كلي روش تحقيق را مي توان با توجه به دو ملاك الف – هدف تحقيق ب- نحوه گردآوري داده ها تقسيم كرد .

الف – دسته بندي تحقيقات بر اساس هدف :

  1. تحقيق بنيادي
  2. تحقيق كاربردي
  3. تحقيق توسعه اي

ب- دسته بندي تحقيقات بر اساس نحوه گردآوري داده ها :

  1. تحقيق توصيفي(غيرآزمايشي)
  2. تحقيق آزمايشي
  3. ساير روش ها

 

 شرح چارچوبهاي نظري تحقيق : در اغلب پژوهشها ، روشهاي تجزيه و تحليل ، وقتي قوي و مناسب است كه يافته ها را در جهت نظريه هاي تدوين شده هدايت كند. ضروريست پژوهشگر نظريه دانشمندان و پژوهشگران را كه متناسب با موضوع تحقيق است در طرح تحقيق بيان نمايد و تا پايان تحقيق خود در چارچوب و قالب نظريه قدم بردارد .
 فهرست منابع و ماخذ: كليه منابعي كه در تهيه پروپوزال مورد استفاده قرار گرفته است مانند  كتب ، طرح هاي پژوهشي ، پايان نامه هاي دانشجويي ، مقالات ، مجلات و گزارش هاي علمي و … در انتها فهرست می گردد.