شرکت جامین پیشرو نوید

خانه Recommendation

Recommendation Letter

یکی از مهم ترین مقولاتی که همواره مورد نیاز متقاضیان ایرانی تحصیل در خارج از کشور بوده، مسائل مرتبط با اپلای و پذیرش و شناخت دانشگاه ها و هم چنین ظرفیت های تحصیل و زندگی در مقصد های گوناگون تحصیلی است.

Recommendation Letter  یا انگیزه نامه همان  نامه ای است که متقاضیان تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور به منظور اخذ پذیرش از دانشگاه به آن نیاز دارند. دانشگاه ها معمولا حداقل ۲ توصیه نامه از افراد می خواهند. برای تهیه توصیه نامه دانشجو باید از استاد خود بخواهد تا در حد چند پاراگراف (معمولا ۲ یا ۳ پاراگراف) در مورد او بنویسد. در مورد توصیه نامه لازم است به چند نکته توجه داشته باشیم:

 • استادی که توصیه نامه را می نویسد حتما نباید عضو هیئت علی دانشگاه یا جزء برترین اساتید باشد به عبارتی درجه استاد نگارنده توصیه نامه، هیچ تاثیری در پذیرش یا عدم پذیرش ندارد.
 • توصیه نامه بهتر است روی سربرگ دانشگاه باشد.
 • در انتهای توصیه نامه باید نام و نام خانوادگی استاد،شماره تماس ، پست الکترونیک ، آدرس دانشگاه و امضای استاد درج شود.

توصیه نامه ها، گر چه معمولا شرط لازم برای اخذ پذیرش است، اما شرط کافی نیست.  توصیه نامه در کنار همه نیازمندی های پذیرش (admission’s requirements) برای قبولی در یک دانشگاه لازم است و به تنهایی هیچ تاثیری ندارد.

در واقع، توصیه نامه ها نقش محرک برای دپارتمان پذیرش دارد تا از نگاه یک کارشناس و کسی که پژوهشگر  را از نظر علمی و فنی و تجربی به مرکزی آکادمیک توصیه کرده است، قابلیت های دانش پژوه را بیان کند. توصیه نامه می بایست به زبان انگلیسی ارائه گردد

همچنین توصیه نامه ها باید از طریق پست یا پست الکترونیک رسمی خود، به دانشگاه مقصد ارسال گردد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی، معمولا توصیه نامه درخواست نمی شود. توصیه نامه هایی که توسط اساتید دانشگاه و مدیران عامل شرکت های بزرگ و شناخته شده صنعتی و تحقیقاتی برای یک داوطلب تحصیل در خازج از کشور صادر می شود، اعتبار به مراتب بالاتری از توصیه نامه هایی که توسط کارشناسان حقیقی یا مدیران شرکت های خصوصی ناشناخته که حتی سایت اینترنتی هم در اختیار ندارند، خواهد داشت.

توصیه نامه، به این موضوع اشاره می کند که دانش آموخته یک مقطع در یک رشته مشخص، دارای ظرفیت های علمی، اخلاقی، تئوریک و عملی جهت ادامه تحصیل می باشد و فرد توصیه کننده، شناخت نسبی درباره قابلیت های توصیه شونده دارد. این نامه، در واقع یک نامه پیشنهادی و توصیه ای بوده و هیچ الزام یا ضرورتی را برای دانشگاه مقصد درباره پرونده تحصیلی ایجاد نمی کند. عدم توانایی در ارائه تخصص و دانش و تجربه نسبت به موضوعات ادعایی در انگیزه نامه، در واقع به حذف پرونده تحصیلی ار دایره بررسی دانشگاه و در نهایت، REJECT شدن در فرآیند پذیرش منتهی می شود.

اطلاعاتی که برای نگارش توصیه نامه مورد نیاز است عبارتند از: دروس تحصیلی مورد علاقه، مشخصات دانشگاه یا مرکز مورد نظر، نقاط قدرت پژوهشگر، قابلیت همکاری با سایرین، مهارتهای رهبری، میزان حرفه ای بودن، وقت شناسی، کارایی، مهارتهای تحصیلی، پتانسیل موفقیت در ادامه تحصیلات درمقطع تکمیلی، و غیره.

از طریق توصیه نامه می توان دریافت که:

 • داوطلب در مدت تحصیل و کار، با چه افرادی در چه سطوح و چه زمینه هایی مشغول به همکاری و فعالیت بوده است.
 • نقاط قوت و ضعف متقاضی تحصیل چیست.
 • چرا این داوطلب برای تحصیل در مقطعی در دانشگاه مقصد پیشنهاد می شود.

توصیه نامه ها معمولا ۱ صفحه و متشکل از چند پاراگراف است که توصیه کننده برای توصیه شونده نوشته و مهر و امضا می کند. توصیه نامه ها معمولا از ساختار خاصی تبعیت نمی کند و معمولا به صورت محرمانه توسط توصیه کننده به دانشگاه هدف ارسال می شود، مگر این که دانشگاه هدف ساختار و شیوه ارسال خاصی را در APPLICATION REQUIREMENTS ذکر کرده باشد که باید به آن توجه شود.

شیوه سابمیت توصیه نامه های تحصیلی:

توصیه نامه ها که ضمیمه مدارک تحصیل داوطلبان می شود، به واحد پذیرش دانشگاه ADMISSION DEPARTMENT یا GRADUATE DEPARTMENT  یا Undergraduate Department ارسال می شود و مسئولان هماهنگی این واحد ها، نسبت به بررسی توصیه نامه ها و ارسال آن به دانشکده مقصدی که اپلای کردید، اقدام می کنند.

اکنون، اکثر دانشگاه ها از طریق سیستم آنلاین نسبت به دریافت مدارک متقاضیان و هم چنین بررسی پرونده آن ها جهت پذیرش اقدام می کنند و به همین خاطر، در صورتی که توصیه نامه های تحصیلی شما در مهلت مقرر دریافت نشود یا مورد پذیرش دانشگاه قرار نگیرد یا به هر دلیل دیگر، پرونده در وضعیت incomplete خواهد بود. عدم تکمیل پرونده تحصیلی، شاید به از دست دادن فرصت پذیرش منتهی نشود، اما شانس شما را برای دریافت بورس یا کمک هزینه های تحصیلی کاهش می دهد. چرا که اولویت دانشگاه ها برای اعطای پذیرش و بورس، به دانشجویانی است که مدارک تحصیلی آن ها پیش از deadline به دانشگاه ارسال شده باشد.

نکات مهم

 • تعداد توصیه نامه مورد نیاز برای اخذ پذیرش بر اساس قوانین دانشگاه مقصد تعیین می شود که عموماً ۲ یا ۳ نامه است.
 • توصیه نامه مناسب و قوی می تواند شانس شما را برای اخذ پذیرش و بورسیه افزایش دهد.
 • اساتیدی که به عنوان استاد مرجع انتخاب می کنید باید از اساتید سابق پژوهشگر باشند که از او شناخت کافی دارند یا سابقه تدریس یا همکاری تحقیقاتی با پژوهشگر را دارند.
 • برای مقطع دکترا ترجیحاً یکی از توصیه نامه ها از استاد راهنمای خود در مقطع کارشناسی ارشد باشد.
 • توصیه نامه باید بر روی سربرگ دانشگاه پرینت شود و پس از امضا شدن توسط استاد مرجع باید در پاکتی قرار داده و مهر و موم شود و به همان صورت برای دانشگاه مقصد ارسال شود.
 • اگر دانشگاه مقصد از طریق سیستم الکترونیکی با استاد مرجع شما تماس گرفته است حتماً اطمینان حاصل کنید که استاد شما ایمیل دانشگاه را دریافت کرده و فرم لازم را تکمیل کرده است.