شرکت جامین پیشرو نوید

آموزش نگارش انگیزه نامه

سالانه تعداد بیشماری دانش‌پژوه و پژوهشگر مشتاق، برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی معتبر بین‌المللی با هم رقابت می‌کنند. بیانیه هدف، SOP یا همان Statement of Purpose یکی از اصلی ترین و مهمترین نیازها در فرآیند پذیرش دانشجویان در مقاطع ارشد و دکتری می باشد. SOP اگر به درستی نوشته شود می تواند نقاط قوت شخص را پرنگ کند و نقاط ضعف را تا حد زیادی بپوشاند و یا حداقل توجیه کند. متن بیانیه هدف می تواند در زمانی بسیار کوتاه، شخصیت، دیدگاه‌ها اهداف و برنامه‌های آینده متقاضی را برای تحصیل در دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی مورد نظر بیان ‌نماید. از این رو، بیانیه هدف (SOP) مهم‌ترین بخش یا عنصر درخواست پذیرش متقاضی به شمار می‌آید. متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور، بسته به کیفیت و اثربخشی SOP خود، قادر به کسب امتیاز تحصیل در دانشگاه مورد نظر خواهد بود. انگیزه نامه می بایست مختصر نوشته شود، مگر اینکه از متقاضی خواسته شده باشد زیاد بنویسد.

انگیزه‌نامه دو کارکرد اصلی در روند اخذ پذیرش دارد: اول اینکه موارد قیدشده در سایر مدارک مانند رزومه، کارنامه یا … رو کامل‌تر و جامع‌تر بیان میکند و دوم این که با ذکر دلایل و منطق‌های مستدل، نشان می دهد که نگارنده، فرد باصلاحیتی برای اخذ پذیرش می باشد.
برای دانستن طرز نگارش Sop جهت اپلای که بتواند بیشترین تاثیر گذاری را داشته باشد به طریق زیر عمل کنید.

 

گام اول: معرفی خود، علایق و انگیزه ها
در ابتدا می بایست توضیح مختصری از فرد ، سابقه وی، علایق علمی و اهدافش در آینده بیان شود. این چیزی هست که هیئت پذیرش می خواهد بخواند.

گام دوم: خلاصه ای از مدارک تحصیلی و سابقه کاری
توضیحی در ارتباط با سوابق تحصیلی فرد یا به عبارتی بنیه علمی فرد در زمینه تحصیلش لازم است. هر چه فرد در دوران تحصیل قوی تر ظاهر شده باشد، می تواند بیشتر نظر هیئت پذیرش را به خود جلب کند. همچنین در صورت داشتن تجربه مرتبط با رشته درخواستی می توان آنها را نیز ذکر کرد.

 

 

گام سوم: مطرح کردن تجربیات مرتبط با رشته درخواستی
در واقع این بخش نشان دهنده این است که فرد از وظایفی که در آینده باید بر عهده بگیرد با خبر است . این قسمت نشان می دهد که متقاضی انگیزه محور است و بدون هدف تصمیم به تحصیل در خارج نگرفته است.

گام چهارم: بیان نمودن موضوع مورد علاقه
در این قسمت می بایست اطلاعات متقاضی در ارتباط با عنوان دروسی که در رشته مورد نظرش باید اخذ کند و بگذراند نگارش شود. آگاهی خود را از زمینه های پژوهشی در ارتباط با رشته را بیان نماید . اگر نسبت به رشته ابراز علاقه می کند ، ربط آن را با برنامه ها و عناوین دروس آن رشته بیان کند .